Konkurs Kulinarny „Tradycyjne Lubuskie”


W niedzielę 21.06.2020r. w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli odbyła się pierwsza edycja Konkursu Kulinarnego pn. „Tradycyjne Lubuskie”. Konkurs miał wyłonić wyjątkowe produkty regionalne oraz potrawę, która zostanie przygotowana w oparciu o tradycyjne receptury i lokalne surowce.

Producenci z województwa lubuskiego zostali ocenieni przez komisję konkursową i odznaczeni w kilku kategoriach: Produkt (podkategorie: produkty i przetwory wegetariańskie, produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego, napoje regionalne i inne produkty regionalne) i Potrawa (danie obiadowe).


Lista laureatów Konkursu „Tradycyjne lubuskie”

KATEGORIA – PRODUKT
• podkategoria: Produkty i przetwory wegetariańskie
I miejsce
– Smalec z fasoli – Gospodarstwo „Malinówka”
II miejsce – Ocet jabłkowo-miodowy – Jan Wróblewski Pasieka „Debora”
III miejsce – Dynia w zalewie słodko-winnej – Magdalena Mazurkiewicz
wyróżnienie: Lubuska szarlotka wegańska – Piekarnia „Anters”

• podkategoria: Produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego
I miejsce – Miód pszczeli wielokwiatowy z pożytkiem dominującym mniszek lekarski – Gospodarstwo Pszczelarskie „Dudkowiak”
II miejsce – Miód wrzosowy „Żagański” – Przemysław Urban
III miejsce – Kiełbasa orzechowa z dzika z kolendrą – Zbigniew Dec
wyróżnienie: Lody Śmietankowe Gospodarstwo „Qzko”

• podkategoria: Napoje regionalne
I miejsce – Zakwas z buraków – Sad Solniki
II miejsce – Nalewka z aronii – Magdalena Mazurkiewicz
III miejsce – Piwo wschowskie ciemne – Browar „Edi”
wyróżnienie: Nalewka chabrowa – Alicja Karlik

• podkategoria: Inne produkty regionalne
I miejsce – Miodowa musztarda z dyni – Jan Wróblewski Pasieka „Debora”
II miejsce – Naturalny Lubuski Olej Rzepakowy – Gospodarstwo Rolne Piotr Marciniak
III miejsce – Chleb ziemniaczany z Jabłonowa – Piekarnia „Anters”


KATEGORIA – POTRAWY
I miejsce – Szynka z dzika pieczona w sosie własnym – Danuta Cieśla z Gospodarstwa Agroturystycznego „ROMA”
II miejsce – Gęś faszerowana wątróbką, kaszą i ziołami, podawaną z kluseczkami i kapustą zasmażaną – Gospodarstwo „Malinówka” Magdalena i Sylwester Świderscy
III miejsce – Bóbr pieczony z pieczonymi ziemniakami pod serem zamkowym serwowanym z kiszonkami, pikantnym gąszczem jabłkowym i żurawiną – Fundacja Lubuska Spiżarnia
wyróżnienie: Zrazy z jelenia ze słoniną z dzika na gęsim smalcu – Gościniec u Deców


Organizator konkursu: KSOW Urząd Marszałkowski


Oprócz wyłonienia laureatów konkursu kulinarnego podczas niedzielnego wydarzenia miał miejsce również pokaz kulinarny zorganizowany przez Panią Grażynę Dereń (Gospodarstwo rolno-agroturystyczne „Dereniówka”), która zaprezentowała swój wyjątkowy barszcz na gęsinie oraz pierogi drożdżowe z kapustą i grzybami oraz gęsiną.

Mieszkańcom odwiedzającym niedzielne targowisko czas umilała muzyka na żywo.

Wszystkim wygranym i wyróżnionym w konkursie serdecznie gratulujemy!