Poznajmy wspólnie lubuskich producentów! Jak? Z Lubuskim Centrum Produktu Regionalnego!


Taki właśnie cel przyświecał dzisiejszej konferencji prasowej, poświęconej kampanii promocyjnej ,,Poznaj Lubuskich Producentów. Wybieraj lokalnie”, prowadzonej przez LCPR. Kampania ma na celu m.in. zwiększenie rozpoznawalności lubuskich producentów regionalnych.

Działania jednostki były intensywne – zostały wydane liczne materiały promocyjne, które następnie zostały rozpropagowywane na terenie całego województwa – w 83 gminach, 12 powiatach i 2 miastach wojewódzkich. Dodatkowo kampania promowana była również w sieci – na Facebooku jednostki pojawiły się w ostatnich tygodniach filmy promujące miejsca sprzedaży w województwie lubuskim – Twój Zielony Targ w Ochli, Targ nad Jeziorem w Kłodawie oraz Folwark Zamkowy
w Żarach.

Kampania pokazuje możliwości, dzięki którym możliwe jest bliższe poznanie lubuskich producentów np. zakupując bezpośrednio produkty regionalne od samego producenta w specjalnie dedykowanych ku temu targach. Możliwości poznania lubuskich producentów jest jednak wiele!

Warto poznawać wytwórców z naszego regionu, Ich produkty są wyjątkowe
i doceniane nie tylko na terenie naszego regionu, ale również w kraju i zagranicą. Oprócz zakupu produktu bezpośrednio od producenta lubuskich wytwórców można poznać dzięki warsztatom z producentami regionalnymi, organizowanymi przez LCPR w każdą ostatnią niedzielę miesiąca na Twoim Zielonym Targu, czy odwiedzając Strefy Produktu Regionalnego. Są to strefy organizowane przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego podczas wydarzeń lokalnych i dedykowane są sprzedaży wyłącznie produktów spożywczych i rękodzielniczych z województwa lubuskiego. Najbliższa taka Strefa pojawi się 17. czerwca podczas uroczystości w Rokitnie – podkreśla Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pan Stanisław Tomczyszyn

Czy są to jedyne możliwości poznania lubuskich producentów?

Oczywiście, że nie! Widzieliście już mapę lubuskich producentów – Nawigator Lubuski? Warto to nadrobić! To mała biblia o lubuskich producentach, w których znajdziecie schematyczne mapy z oznaczeniem producentów oraz wizytówki z najważniejszymi informacjami. To ponad 200 punktów w województwie lubuskim! Oprócz tego jednostka prowadzi również działalność wydawniczą, a w wydanych materiałach znaleźć można np. przepisy na dania z wykorzystaniem produktów regionalnych, realizowanych w projekcie kulinarnym ,,Rarytas Lubuski w kuchni”.

Kampanią promocyjną ,,Poznaj Lubuskich Producentów. Wybieraj lokalnie” chcieliśmy zaangażować włodarzy miast, powiatów i gmin, a także organizatorów targów dedykowanych sprzedaży produktów regionalnych do wspólnego dążenia do rozwoju turystyki kulinarnej w województwie lubuskim. Cały czas napływają do naszej jednostki słowa wsparcia i efekty zaangażowania się w kampanię – zaznacza Dyrektor Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego Pan Jacek Urbański

Jednym z miejsc, o których wspomniał Dyrektor LCPR jest Gmina Kargowa.

Czujemy się wyróżnieni, że w naszej gminie od lat działają tacy wyśmienici fachowcy, jak ,,Gościniec u Deców” oraz ,,Rybacka Chata”. Łącząc swoją pasję z tym co daje nam natura, czyli dziczyzną i rybą stwarzają produkt wyjątkowy, który godnie reprezentuje naszą gminę i ściąga turystów nie tylko z województwa – podkreśla Burmistrz Gminy Kargowa Pan Jerzy Fabiś.

Wytwarzamy produkty z dziczyzny, które można zakupić m.in. w miejscach prowadzących sprzedaż produktów regionalnych, a także restaurację w Karszynie oferującą dania na bazie dziczyzny. Cieszy nas, że popularność dziczyzny nieustannie rośnie, a nasi klienci są świadomi jej wielu walorów – podkreśla Magdalena Dec z ,,Gościńca u Deców”

Udowadniamy, że aby skosztować ryby nie trzeba jechać nad morze. Wystarczy odwiedzić naszą chatę – ,,Rybacką Chatę” w Wojnowie. Widząc uśmiechy zadowolonych klientów, wiem, że robimy dobrą robotę – mówi Grzegorz Koza z ,,Rybackiej Chaty”.

Obu powyższych producentów i kilkudziesięciu innych spotkać można również na Twoim Zielonym Targu.

Zaczynaliśmy 9 lat temu niepewni tego, czy się uda. Udało się! A nasz targ cały czas rośnie i oferuje produkty od coraz większej ilości wystawców. Nasz targ nie jest jedyny w województwie – podobne działają m.in. w Kłodawie i w Żarach. Zajrzyjcie do nas, oferujemy produkty od producentów, które jak spróbujecie raz, z pewnością wrócicie ponownie – podkreśla Michał Czarnecki Organizator ,,Twój Zielony Targ”

Zadanie realizowane jest w ramach projektu RPLB.01.04.01-08-0002/19 pn. „Promocja gospodarcza województwa lubuskiego poprzez organizację kampanii promocyjnych sektora agroturystycznego i producentów regionalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz regionalnych targów produktów regionalnych, tradycyjnych i lokalnych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Działanie 1.4. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP, Poddziałanie 1.4.1. Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP – projekty realizowane poza formułą ZIT