Dziękujemy za zainteresowanie warsztatami. Niestety nabór uczestników został już zakończony.



Zapraszamy na zapisy na darmowe warsztaty, które odbędą się 27 marca 2022 roku na Twoim Zielonym Targu Ochla – Zielonogórska 5, Zielona Góra


UWAGA!
Wybrana tura warsztatów jest przeznaczona dla uczestników, którzy ukończyli 18. rok życia.

W warsztatach uczestniczyć mogą również dzieci od 6. roku życia, którym będzie towarzyszyć zgłoszony w formularzu opiekun (prosimy o wypełnienie jednego formularza).


Temat warsztatów: „BąŻur – kisimy żur!”
Termin warsztatów: 27.03.2022
Godzina: 10:00
Miejsce warsztatów: Twój Zielony Targ Ochla – Zielonogórska 5, Zielona Góra – Chata Chotków


Prowadzący:

Malinówka – to stara leśniczówka, położona w Drągowinie, niedaleko Nowogrodu Bobrzańskiego, nad malowniczą rzeczką Brzeźniczanką.
To niewielkie rodzinne gospodarstwo naturalne, w którym zajmujemy się przede wszystkim pszczelarstwem, a nasza pasieka prowadzona jest w taki sposób, aby jak najmniej przeszkadzać pszczołom – dzięki czemu produkują one doskonały miód, który zdobył Perłę Regionów w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Poza permakulturową uprawą roślin, hodujemy w systemie pastwiskowym owce – wrzosówki lineburskie oraz “leśny” drób – nasze kury oraz kaczki swobodnie poruszają się po terenie całego gospodarstwa.
Malinówka to także mała leśna piekarenka, w której czarują się prawdziwe chleby żytnie na zakwasie, bez jakichkolwiek dodatków – składają się tylko z dobrych myśli, mąki żytniej, wody i soli. Nasz chleb jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Z tego, co daje nam natura produkujemy też różnorakie przetwory, od herbatek i syropów kwiatowych i ziołowych, przez konfitury, kiszonki, octy, zakwasy na żury i barszcze oraz musztardy. Naszą wiosenną specjalnością jest misiopesto – z czosnku niedźwiedziego oraz parzypesto pokrzywowe. Z pokrzywy przyrządzamy również lemoniady, podpłomyki, chleby i kluseczki.
Nasza kuchnia jest głównie roślinna, często wegańska – a nasz smalec z fasoli (wykonany na podstawie przepisu z 1941 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubuskiego. Największe uznanie zdobywa jednak… zupa pomidorowa. Ale nie taka zwykła – nie, nie! Kto raz próbował, zawsze chętnie po nią wraca.
My po prostu uwielbiamy gotować i karmić naszych Gości, co zostało docenione i od 2021 roku jesteśmy członkami Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
Od pięciu lat prowadzimy działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie pszczelarstwa, kiszonkarstwa oraz zajęcia przyrodniczo-surwiwalowe (pod nazwą Leśna Banda), urządzamy też Dzikie Urodziny. Rozpoczynamy przygodę z Shinrin Yoku, czyli terapeutycznymi leśnymi kąpielami.
Organizujemy warsztaty z wieloma specjalistami: miedzy innymi z zakresu permakultury, budownictwa naturalnego, ochrony przyrody, zielarstwa, nalewkarstwa czy rękodzieła.
Prowadzimy Pogotowie Pszczelarskie – pomagamy ściągać roje pszczele, które wzbudzają strach u właścicieli domów czy ogródków z naszej okolicy – pszczoły dostają nowe domy w naszej leśnej pasiece.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje:

  • zakwas na żur
  • przepis na przygotowanie żurku

Prosimy o zabranie rękawiczek jednorazowych!

UWAGA!
Każdy uczestnik jest zobowiązany do wysłania osobnego zgłoszenia (jedno zgłoszenie nie stanowi rezerwacji miejsc dla większej ilości uczestników!).
Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z udziałem w warsztatach ze względu na ograniczoną ilość miejsc.
Organizator będzie kontaktował się z osobami zakwalifikowanymi telefonicznie.