Rodzaje wytwarzanych produktów:
- wino białe ze szczepów: Riesling, Johaniter, Solaris, Pinot Gris, Souvignier Gris,
- wino różowe ze szczepów: Regent, Rondo,
- wina w wersji wytrawnej, półwytrawnej, słodkiej w dwóch odsłonach tj. spokojnej oraz lekko musującej Frizzante.
Ponadto prowadzona jest sprzedaż ręcznie wykonanych świec sojowych.
Odznaczenia produktów:
- Białe, słodkie wino pn. Melone ze szczepu Riesling- Grand Prix Winobranie 2021 / Złoty Medal na Ogólnopolskim Konkursie Win w Zielonej Górze (89,3 pkt.)
- Białe, półwytrawne wino pn. Meridiem Odrzański Zachód ze szczepu Pinot Gris / Srebrny Medal na Międzynarodowym Konkursie Win GALICJA VITIS Kraków 2023 (87 pkt.)
Świadczone usługi:
- enoturystyka;
- degustacje;
- catering;
- szkolenia.
Dostępność produktów i usług:
- sprzedaż tradycyjna (w miejscu siedziby),
- sprzedaż z możliwością dostawy,
- sprzedaż na targach: Targi Polskich Win i Winnic w Poznaniu,
- sprzedaż detaliczna i hurtowa: lokale gastronomiczne, festiwale i święta organizowane dla winiarzy, jarmarki okolicznościowe, lokalne wydarzenia związane z organizacją dni danej miejscowości,
- kontakt telefoniczny,
- kontakt osobisty,
- kontakt e-mailowy,
- kontakt przez media społecznościowe.
Opis działalności:
Winnica Pod Winną Górą Marzeny i Tytusa Fokszanów to odradzanie się dawnych tradycji i kultury, które towarzyszyły Cigacicom od wieków. Słońce, bliskość rzeki Odry i piaski to terroir z unikatowym splotem warunków do powstawania znakomitego wina. Cigacice jak i okoliczne miejscowości – Górki Małe czy Górzykowo stanowiły dla dawnych przedwojennych mieszkańców Sulechowa i Zielonej Góry tereny uzdrowiskowe i rekreacyjno-wypoczynkowe z licznymi kawiarniami, restauracjami, żeglugą turystyczną i wieżami widokowymi. Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu były wszechobecne winnice. Górki Małe, graniczące z winnicą, nazywały się wtedy, w wolnym tłumaczeniu – “pod winną górą”. W nawiązaniu do tego, tak też została nazwana winnica. Ukształtowanie terenu – południowy stok – jako miejsce uprawy winorośli potwierdzają byli mieszkańcy jak i stare mapy. W pobliżu winnicy można wyruszyć w rejs po rzece z Odrzańskiej Przystani Turystycznej Port Cigacice, odwiedzić przebiegający przez Gminę Sulechów Lubuski Szlak Wina i Miodu czy zwiedzić obiekty żelbetowych schronów bojowych na Linii Odry tzw. Oderstellung.
Nasza działalność polega przede wszystkim na produkcji win gronowych oraz uprawie winogron na 0,5 ha parceli w miejscowości Cigacice w gminie Sulechów. Winnica została założona w 2014 roku. W pierwszym etapie nasadzenia były zrealizowane w ramach aplikacji do projektu Winner Winnice Edukacja Reaktywacja wdrażanego przez Lokalną Grupę Działania Miedzy Odrą a Bobrem. Na winnicy zostały posadzone wtedy sadzonki z odmian Reisling, Johaniter, Solaris, Regent i Rondo. Po kilku latach zdobywania doświadczeń winnica została zarejestrowana w sezonie 2020/2021 i od tego momentu jest prowadzona sprzedaż win, przyjmowanie enoturystów na winnicy, prowadzenie spotkań o charakterze informacyjnym, szkoleniowym i edukacyjnym na temat szeroko rozumianej kultury uprawy winorośli i degustacji wina. Dla gości przygotowano zaplecze z wyposażeniem do spotkań plenerowo–integracyjnych, miejsce na ognisko, mały plac zabaw dla dzieci oraz strefę relaksu.
Odznaczenia i wyróżnienia:
1. Grand Prix Winobrania i Złoty Medal na Ogólnopolskim Konkursie Win w Zielonej Górze 2021
2. Certyfikat Jakości Wino Warte Zachodu na I Lubuskim Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic w Zielonej Górze 2021
3. Brązowy Medal Konkurs Win Polskich WINOPL w Poznaniu 2022
4. Certyfikat Jakości Wino Warte Zachodu na II Lubuskim Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic w Zielonej Górze 2022
5. Brązowy Medal IX Konkurs Polskich Win w Jaśle 2022
6. Certyfikat Jakości Wino Warte Zachodu na III Lubuskim Festiwalu Otwartych Piwnic i Winnic w Zielonej Górze 2023
7. Srebrny Medal XI Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS Kraków 2023
8. Srebrny Medal Międzynarodowy Konkurs Win z odmian hybrydowych PIWI 2023 Šardice / Czechy (Morawy)