Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczu “Kiełczanie”

Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczu “Kiełczanie”

Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczu “Kiełczanie”

  • Imię i nazwisko:

    Elżbieta Ogrodniczuk

  • Ulica:

    Odrzańska 12

  • Miejscowość:

    Kiełcz

Rodzaje wytwarzanych produktów:

Przygotowujemy produkty na imprezy okolicznościowe skierowane do społeczności lokalnych np. dożynki.

Głównym produktem wytwarzanym przez KGW Kiełczanie są przede wszystkim pierogi.

 

Dostępność produktów:

Produkty dostępne na zamówienie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczu – Kiełczanie

Kiełcz – ul. Odrzańska 12

67 100 Kiełcz

 

Opis działalności:

W 2019r powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczu. Do jego powstania zmobilizowała nas chęć działania, wymiany doświadczeń, wspólnego bycia razem, tak jak dawniej gospodynie wiejskie wspólnie spotykały się na różnych pracach wspólnie wykonywanych w domach, podczas których opowiadano różne historie, śpiewano itp. Nasze dotychczasowe działania dotyczyły samoorganizacji, imprez kulturalnych dla społeczności lokalnej typu zabawy andrzejkowe, spotkanie walentynkowe, jasełka, akcję charytatywną połączoną z loterią i zbiórką dla chorego chłopca, dzień niepodległości, dzień kobiet.

Wśród działań, w których KGW Kiełczanie brało udział wskazać należy konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Borowik zatytułowany Festiwal Pieroga. Impreza skierowana do Kół Gospodyń Wiejskich miała na celu wyłonienie najlepszego produktu.

KGW Kiełczanie zdobyło I miejsce prezentując swoje produkty: pieróg pieczony, pierogi ruskie, pierogi z truskawkami i białą czekoladą, pierogi ze szpinakiem i serem. Są to nasze słynne wyroby o które pytają wszyscy nasi goście podczas imprez przez nas organizowanych. Przepisy, którymi się posługujemy są w naszych rodzinach od lat przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W Kole są 74 osoby, które biorą udział w naszych pracach i przygotowaniu produktów. Zamiennie spotyka się przy lepieniu pierogów 20-25 osób podobnie jak dawniej gospodynie wspólnie śpiewają opowiadają różne historie i lepią pierogi. Szczególnie osoby starsze w wieku powyżej 65 roku życia są aktywne przy tych pracach przewodząc w opowieściach i śpiewaniu piosenek.

KGW Kiełczanie działa we wsi Kiełcz liczącej około 900 mieszkańców, położonej w powiecie Nowosolskim nad brzegiem rzeki Odry otoczonej lasami iglastymi.