Opowieść o największej pasiece w lubuskim

powieść o największej pasiece w lubuskim

Artykułów dotyczących miodu i pszczelarstwa napisaliśmy już kilka.
Zapytacie ile można?
Cóż, kiedy jest o czym  pisać to można napisać wiele.

Nie ukrywam, że są tematy o których pisze się łatwiej i trudniej, jednak wszystkim podejmowanym przeze mnie dotychczas kwestiom rzutuje jedna – ta sama tendencja – wszyscy moi dotychczasowi bohaterowie cechują się wytwarzaniem surowca o najwyższej jakości, a o ich miejscu i metodach wytwarzania produktu jest co napisać.

Tak będzie również dziś.
Dziś opowiem Wam o pasiece, która cechuje się w województwie lubuskim tym, że jest nie tylko z jednych najstarszych pasiek w naszym regionie, ale również największą!
To największa pasieka zawodowa w zachodniej Polsce, ale również jedna z największych w całym kraju.
Mowa o Gospodarstwie Pszczelarskim Dutkowiak.
Na samym początku, w 1982 roku w pasiece było zaledwie 6 uli, na początku lat 90 w gospodarstwie znajdowało się zaledwie 200 rodzin, a obecnie jest już aż … 1800 uli! Niesamowite.

Gospodarstwo założyli Pani Iwona i Remigiusz Dutkowiak, jednak obecnie tradycje kontynuowane są również przez ich syna Michała.
Pszczelarze są członkami Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

Od początku Państwo Dutkowiak stawiają na jakość i dokładają wszelkich starań, aby pszczoły u nich miały jak najlepiej. Dla zachowania dobrego rozwoju gospodarki pszczelarskiej zajmują się hodowlą matek zarówno dla siebie, jak i innych pszczelarzy, zrzeszonych w lokalnych kołach i związkach pszczelarzy. Jak sami podkreślają dobra matka pszczela jest gwarancją właściwego rozwoju rodziny pszczelej, a także wydajności ula.

Dobremu rozwojowi pszczół oraz pozyskiwaniu najlepszego miodu sprzyjają również warunki przyrodnicze okolic Sulęcina, w którym znajduje się gospodarstwo.
Brak przemysłu, otoczenie lasów i czyste powietrze – to właśnie to, czego potrzeba pszczołom. Powiat sulęciński to prawdziwa paleta barw – zieleń lasów akacjowych, żółcień kwitnących pól rzepaku, czy fiolet czerwcowej facelii – z tego musi wyjść pyszny, łąkowy miód, czy nektarowo – spadziowy, będący prawdziwym dziedzictwem kulinarnym. Miód od Państwa Dutkowiak pochodzi również z terenów Parku Narodowego Ujście Warty.

Czy jednak tylko miód można zakupić z Gospodarstwa Państwa Dutkowiak?
Oczywiście, że nie!
Propolis, pierzga, pyłek kwiatowy, czy… prawdziwy pszczelarski rarytas – mleczko pszczele, będące wydzieliną z gruczołów gardzielowych pszczół robotnic, które będzie idealnym lekiem na choroby związane z wrzodami dwunastnicy.

Pasieka rodzinna Dutkowiak dostarcza do konsumentów swoje produkty już od ponad 4 dekad!
Można je zakupić u nich bezpośrednio, a także w sklepiku internetowym.

Mimo że, siłą gospodarstwa jest tradycja to nie dajcie się zwieść ponieważ wprowadzanych jest wiele nowoczesnych form produkcji.

Jak widzicie mimo że, na terenie lubuskiego funkcjonuje wiele pasiek, jednak pochylając się nad nimi bliżej zobaczymy, że każda z nich funkcjonuje inaczej.
I dobrze.
Mam wtedy m.in. materiał do opisania 😉

Autor artykułu: Justyna Gray

Gospodarstwo Pszczelarskie Dutkowiak  •  ul. Jana Paska 68, 69-200 Sulęcin  •  tel. kontaktowy: 95 755 45 72 Adres e-mail: pasieka@dutkowiak.pl