Spacery do lubuskich producentów regionalnych – podsumowanie
Lubuski produkt regionalny nieustannie się rozwija, a mapa województwa lubuskiego wzbogaca się o kolejne miejsca, w których wytwarzane są lokalne wyroby. Moda na to co zachodnie na szczęście mija przynosząc przy tym popularność temu co lokalne oraz utożsamianie się z regionem.

W okolicy wielu z nas wytwarza coraz więcej producentów, dzięki czemu obecnie nie tylko coraz łatwiejsze staje się wybieranie produktów z naszego województwa, ale także z naszej najbliższej okolicy, w tym często od naszych najbliższych sąsiadów. Uwierzcie nam – jest to możliwe! Nie stoją za tym jednak tylko słowa, ale również czyny – czyli nowe działanie Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego pn ,,Spacery do producentów regionalnych”.

,,Spacery” mają za zadanie pokazanie, że w naszej najbliższej okolicy działa wiele regionalnych wytwórców, a udając się zaledwie na krótką wycieczkę możemy spotkać wiele miejsc bogatych w produkty regionalne. Na cel zostały wyznaczone 3 miejscowości – Zabór, Łazy i Ługi i to właśnie tam uczestnicy mieli okazję odwiedzić producentów.

Podczas ,,Spacerów” goście odwiedzają bezpośrednio producentów, którzy szczegółowo opowiadają o etapach wytwarzania swoich produktów, miejscu i historii działania przedsiębiorstwa, a także tajnikach, dzięki którym można dowiedzieć się jak wybierać produkty najlepszej jakości.

W myśl idei docenienia produktów „od sąsiada” odwiedzający mogą poznać szeroką gamę wyrobów, jaką oferują wytwórcy z naszej okolicy. A tych w najbliższej okolicy jest ich na tyle dużo, że wystarczy udać się jedynie na krótki spacer, żeby odkryć nie jeden, a kilka różnorodnych smaków regionalnych.

Każdy ze spacerów jest inny i jest połączony nie tylko poznaniem producenta, ale również z degustacją wytwarzanych produktów!

Pierwszy spacer zainicjowany przez Członka Zarządu Województwa Lubuskiego Jacka Urbańskiego odbył się w miejscowości Łaz, a pod lupę zapisanych w naborze uczestników trafiło Gospodarstwo Rolno – Szkółkarskie Bio Las, trudniące się wytwarzaniem octów naturalnych a także Winnica Ingrid, czyli jedna z najstarszych winnic w województwie lubuskim. Co ciekawe oba miejsca dzieliło zaledwie kilka kroków, a nie są to jedyni wytwórcy w liczącym zaledwie niespełna 500 mieszkańców Łazach (Źródło: Wikipedia).

Kolejny spacer odbył się w miejscowości Zabór. Tym razem zapisani uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z działalnością producentów, działających na terenie tej lubuskiej Toskanii. Tak właśnie nazywany jest Zabór, ze względu na liczną ilość znajdujących się w okolicy winnic.

Winnice nie są jednak jedynym produktem wytwarzanym w Zaborze. Oprócz wyjątkowych winnic przydomowych, czy tych znajdujących się na winnicy samorządowej znajdziemy tu również szereg innych producentów. Przykładem są np.pszczelarze, wytwarzający miód i produkty pszczele.

Kierunkiem wycieczki tym razem była Pszczelarnia Słodnik, będąca rajem dla wszystkich pasjonatów miodu, a także przydomowa Winnica Międzypole. Podczas spaceru uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem pasieki, poznali odmiany roślin miododajnych, a także eksponaty pszczelarskie. To nie wszystko na uczestników w Pszczelarnii czekały również 3 urocze alpaki, które rozczuliły serca wszystkich.

Winnica Międzypole to doskonały przykład, że każdy z nas może zostać producentem regionalnym. Wystarczy chęć, pasja, zaangażowanie i dużo, dużo pracy w dążeniu, aby uzyskać jak najlepszy smak naszych produktów.

Wina białe, czerwone i różowe – każdy znajdzie coś dla siebie! Solaris, Johanniter, Regent i Rondo to właśnie te liczne szczepy znajdziemy na winnicy, która funkcjonuje już od 2004 roku!

Ostatni spacer miał miejsce w miejscowości Ługi, znajdujących się niedaleko Niedoradza. To tam funkcjonuje miejsce nietuzinkowe, które warto pokazać każdemu – Lubuskie Angusowo. Gospodarstwo, w którym hodowane są krowy, świnie, kury, gęsi, kozy oraz owce i to wszystko w zgodzie z naturą. Tu zwierzęta mają swoje imię, nie tylko psy – Helios, Zeus i Bruno, ale również np. krowa Wiesia, czy Stasia. Tu wszystko funkcjonuje w zgodzie z naturą i olbrzymią wiedzą właściciela.

Dziękujemy, wszystkim którzy udali się z nami w tę wyjątkowe podróże.

 

Szczegółów, dotyczących kolejnych działań dotyczących lubuskich producentów szukajcie na stronie internetowej www.lcpr.pl oraz Facebooku Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze.

Wspieraj lubuskich producentów. Kupuj lokalnie