Warsztaty z producentami regionalnymi, organizowane są przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze już od czterech lat. Była to wyjątkowa okazja do odkrycia lokalnych skarbów kulinarnych, rzemieślniczych i artystycznych. W 2024 roku LCPR zorganizowało 6 różnorodnych warsztatów z producentami regionalnymi.
Jakie korzyści płyną z bezpośrednich spotkań z producentami regionalnymi
i dlaczego warto wziąć w nich udział? Przede wszystkim zdobywamy cenną wiedzę, jak powstają produkty regionalne oraz dlaczego warto się na nie decydować podczas zakupów – pobudzamy tym samym naszą świadomość i zdobywamy cenną wiedzę bezpośrednio od samych producentów.
Mimo że, do tej pory zostało zorganizowanych już 29 warsztatów każdy był inny i poświęcony innej tematyce!
Jak wyglądał rok 2024? Twórczo, kreatywnie, słodko i wytrawnie – czyli to czego dusza i kubki smakowe uczestników zapragną!
Sezon warsztatowy rozpoczęliśmy w maju spotkaniem z Piekarnią – Cukiernią Anters i jego właścicielem Arkadiuszem Antczakiem. To była wspaniała słodka przygoda zorganizowana z okazji Dnia Matki, podczas której uczestnicy wykonywali samodzielnie kruche ciasteczka z lukrową dekoracją. Dzięki wypiekowi ciasteczek na miejscu na terenie targu unosił się słodki zapach, który przyciągał wielu zainteresowanych. Na szczęście nie musieli się oni obchodzić smakiem – bowiem na odwiedzających targ w tym dniu została przygotowana degustacja produktów regionalnych Piekarni Anters, znajdujących się na Liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Skoro pierwsze tegoroczne warsztaty były na słodko, to dla równowagi kolejne musiały były skierowane na to, co dla ducha. Było to możliwe, dzięki współpracy
z Pracownią Ceramiki MakArts i warsztatów, podczas których uczestnicy mieli możliwość przygotowania swoich własnych ceramicznych miseczek. Stworzenie glinianych miseczek okazało się nie lada wyzwaniem, jednak każda z nich się udała, a dzięki możliwości, jaką oferowała Pani Anna Mierkiewicz – Kocan z Pracowni Ceramiki mogła zostać następnie wypalona i w pełni cieszyć oko swojego twórcy.
Lipcowe warsztaty zorganizowane zostały z kolei na wytrawnie – i to w trzech rozmaitych odsłonach! Tematem przewodnim były buraki, które serwowaliśmy
w postaci chłodnika, carpaccio z buraka, czy w formie ukiszenia. Takie właśnie odsłony buraka mieliśmy okazję poznać dzięki Gospodarstwu Rodzinnemu ,,Smaki Przylasek” Pani Renaty i Pana Dariusza Karwan. Mimo że, produktów, które wytwarzają Państwo Karwan w gospodarstwie jest wiele, podczas warsztatów mieliśmy możliwość poznania tylko niewielki odsetek ich możliwości. Ale za to jaki! Smak buraków, w daniach, które mieli okazję przygotować uczestnicy warsztatów był niepowtarzalny, a z informacji przekazywanych przez uczestników w kuluarach nawet zadeklarowani przeciwnicy smaku buraków przekonali się do nich.
Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze współpracuje z Twoim Zielonym Targiem już od dłuższego czasu. W tym roku targ obchodził swój jubileusz – 10 lecie funkcjonowania, na którym nie mogło zabraknąć również LCPR. W ramach licznych atrakcji zorganizowane zostały również warsztaty z malowania toreb płóciennych przy współpracy z lokalnym rękodzielnikiem – Dominikiem Staśko. Taka własnoręcznie pomalowana torba będzie wspaniałym atrybutem podczas odwiedzania targu i robionych zakupów.
Podczas 10 – lecia Twojego Zielonego Targu obecni byli stali wystawcy, których
w większości spotkać można spotkać wykonując coniedzielne zakupy w Ochli. Jednym z nich był Łukasz Skiba, którego znać można pod szyldami Pizza Event oraz Sekrety Neapolu. On doskonale wie, co w pizzy piszczy, także w tej lubuskiej, co zdradził podczas warsztatów organizowanych pod koniec września. W przygotowaniu lubuskiej pizzy wykorzystywane były głównie składniki pochodzące od lubuskich wystawców m.in. kaszanka i baleron od Salcum Fixum, czy dynia z lokalnych upraw. Choć składniki mogłyby wydawać się niestandardowe to smak pieczywa sprawił, że uczestnicy zgodnie uznali, że są to dodatki, których nie należy pomijać!
Tegoroczny sezon kończyliśmy, tak jak zaczynaliśmy – na słodko! Tym razem przygotowując jesienny przysmak w postaci drożdżówek. Jakie dodatki należy dodać do takich drożdżówek? Oczywiście regionalne! W naszym przypadku były to jabłka
i dynie. Czy może być bardziej jesienna kompozycja warzyw i owoców? Wszelkie drożdżówkowe tajniki zdradzała uczestnikom Marcelina Sikorska, będąca na co dzień właścicielką piekarni Zdrowy Bochen. Co warto podkreślić był to producent, który w tym roku został wybrany za najlepszego wystawcę podczas konkursu organizowanego przez Twój Zielony Targ. Również tym razem drożdżówki były wypiekane na miejscu, a na uczestników czekała słodka niespodzianka.
W końcu jak mogło być inaczej!
Obecnie sezon zakończyliśmy w liczbach – 6 wyjątkowych warsztatów, 6 producentów, ponad 150 zadowolonych uczestników, a to wszystko, dzięki warsztatom
To był wspaniały rok warsztatowy za który bardzo dziękujemy. Przed nami jeszcze wiele działań z lubuskimi producentami, do których zapraszamy wszystkich zainteresowanych Konsumentów.