Poznajcie z nami bliżej mapę lubuskich producentów – Nawigator Lubuski
(Powiat żarski)
Zapraszamy do zapoznania się z mapą lubuskich producentów – Nawigator Lubuski, wydaną przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Odkryjmy wspólnie lubuskie smaki i rękodzieło, powstające niedaleko Waszego miejsca zamieszkania. Mamy nadzieję, że dzięki mapie znajdziecie miejsca, oferujące produkty, które zadowolą Wasze kubki smakowe oraz oczekiwania estetyczne.
Szanowni Koneserzy. Witamy Was w naszej ostatniej przygodzie po smakach i rękodziele województwa lubuskiego. Nawigator Lubuski zaprowadził nas już do powiatu gorzowskiego, krośnieńskiego, międzyrzeckiego, nowosolskiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, zielonogórskiego oraz żagańskiego. Odwiedziliśmy ponad 150 wspaniałych miejsc. Dziękujemy, że razem z nami uczestniczyliście w podróży po smakach i rękodziele
w ramach cyklu artykułów o producentach z województwa lubuskiego, który wspierał
i propagował Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Pan Stanisław Tomczyszyn.
Dziś prezentujemy Wam ostatni artykuł, jednak pozostałe cały czas dostępne są na naszej stronie internetowej.
Żarska paleta barw
Dziś zabierzemy Was do ostatnich, zaznaczonych miejsc na mapie lubuskich producentów. Ostatnich tylko ze względu na fakt, że są to miejsca znajdujące się w powiecie końcowym pod względem alfabetycznym. Są to jednak miejsca wyraziste i fantastyczne również do pierwszych poznawczych podróży po lubuskich produktach regionalnych. Sprawią one bowiem, że rozkochacie się w nich i będziecie chcieli poznawać więcej. Będzie agroturystyka, wytwórnie olejów, pracownie rękodzielnicze, pasieki i uprawy warzyw. Pokażemy Wam ostatnie odcienie barw lubuskiego, dzięki czemu nasza paleta dopełni się.
Kompleksowe zakupy regionalne
W Żarach znajdziemy wielu regionalnych producentów i cały wachlarz smaków
i rękodzieła. Jeżeli jednak będziecie potrzebowali szerokiego wyboru produktów
z całego województwa nie martwcie się w powiecie żarskim znajdziecie targowisko pełnego folkloru lubuskich produktów. Mowa o odbywającym się w co drugą niedzielę miesiąca Folwarku Zamkowym (ul. Folwarczna 3, Żary). Znajdziecie tu oferty od producentów branż spożywczych i rękodzielników. Każdy z targów ma również swoją tematykę, w ramach której organizowane są liczne niespodzianki dla odwiedzających targ. Szukacie produktów regionalnych podczas innych dni tygodnia? Odwiedźcie Sklep Regionalny Zdrowie z lubuskich lasów i pól (ul. Śródmiejska 10, Żary),
w którym znajdziecie wszelkie produkty branży spożywczej.
Ekologicznie pod sosnami
Szukacie ciszy i spokoju? Jesteście idealnymi gośćmi, którzy odnajdą się
w działającym od 2005 roku Ekologicznym Gospodarstwie Agroturystycznym Dom pod Sosnami (Gręzawa 21, Tuplice). Na miejscu na gości agroturystyki czekać będzie możliwość zjedzenia posiłków na miejscu. Produkty wprost z gospodarstwa będziecie mogli zakupić również na miejscu. Ekologiczne produkty zakupicie również od Gospodarstwa Rolnego Hieronima Nawrota (ul. Moniuszki 28, Lubsko). Jego oferty produktowej szukajcie na targowiskach miejskich.
Z nutką oleju…
Zostańmy w tematyce ekologii i produktów, wytwarzanych w zgodzie z naturą. Czy wiecie, że dzięki stosowaniu w codziennej diecie olejów naturalnych zwiększymy przyswajanie witamin, obecnych w innych produktach spożywczych? Szukajcie olejów produkowanych lokalnie – lnianych, słonecznikowych, rzepakowych, z pestek dyni, czy czarnuszki. Gdzie? Znajdziecie je w ofercie Olej Lubuski Gospodarstwo Rolne Piotr Marciniak (ul. Kielecka 15, Lubsko) oraz Ollen-Pol Sp. z o.o.
(ul. Górnoślaska 18, Żary).
Coś dla każdego
Wśród oferty żarskich rękodzielników znajdziecie produkty idealne dla każdego. Drewniane, personalizowane rękodzieło, powstałe z miłości do drewna i chęci stworzenia edukacyjnych zabawek i pomocy dydaktycznych. Każda z wytwarzanych rzeczy jest możliwa do personalizacji przez co będzie idealnym prezentem dla najbliższych. Gdzie ich szukać? W firmie Dreva (Żary). Jeżeli z kolei szukacie wyjątkowo prezentu dla mamy, babci, czy żony to zerknijcie na biżuterię wytwarzaną przez Project Annette (Żary). Dekorację do domu w postaci tematycznych wianków znajdziecie z kolei w ofercie Kalina Hand – Made (Lubsko).
Podróż zakończmy na słodko
Nasza podróż dobiega końca. Żebyście jednak w pełni zapamiętali smak województwa lubuskiego udajmy się do żarskich pasiek, w których powstaje wieloodmianowy miód
i produkty pszczele od:
Kubusiowa Pasieka Wędrowna (Lubomyśl)
Pszczelarnia Paluchy – działająca od ponad 40 lat (Jabłoniec, Jasień)
Pasieka Złoty Krupiec (Lubsko)
Pasieka Wojciecha (Lubsko)
Dziękujemy, że byliście z nami. Zapraszamy do pozostałych artykułów oraz mapy lubuskich producentów Nawigator Lubuski.
Prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z wyżej wymienionymi miejscami w celu rezerwacji terminu, bądź uzyskaniu informacji o aktualnej ofercie. Wszystkie namiary znajdą Państwo w publikacji Nawigator Lubuski!
Chcecie dowiedzieć się więcej?
Zobaczcie mapę w wersji online https://www.lcpr.pl/nawigator
Wszelkie pytania dotyczące publikacji prosimy kierować do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego mailowo marketing@lcpr.pl lub telefonicznie 501 045 857.
Informacje podane w artykule bazują na danych przesłanych przez producentów przed oddaniem publikacji do druku.
Artykuł oraz materiały graficzne: Justyna Gray, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego