Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Kanadyjskie i polskie sploty – plecionki dwóch kontynentów

2 sierpnia 2020 @ 09:00 - 15:00

Warsztat plecionkarski: “Kanadyjskie i polskie sploty- plecionki dwóch kontynentów”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowym warsztacie, którego celem jest przedstawienie i zarazem skonfrontowanie rzemiosła plecionkarskiego stosowanego w Polsce i tradycyjnego plecionkarstwa kanadyjskiego. Będziemy tworzyć elementy dekoracyjne wyplatane w aranżacjach artystycznych oraz tradycyjne kosze wg. wzorów stosowanych w Polsce i w zasadzie całej Europie z naturalnej wikliny a w drugiej części wykonamy kosz w stylu kanadyjskim. Mówiąc o wyplataniu kosza w stylu kanadyjskim należy rozumieć, że przyjmiemy odpowiednie formy kosza, wzory splotów i użyjemy odpowiednich materiałów plecionkarskich stosowanych przez tamtejszych plecionkarzy. Będą to m.in. taśmy jesionu, sosny i dębu oraz w minimalnej ilości pędy rattanu naturalnego. W części kanadyjskiej naszego warsztatu skupimy się na plecionkarstwie wschodniej Kanady uwzględniając rzemiosło rdzennych mieszkańców rejonu Quebecu z plemienia Mi’qmac.

 

I. Co będziemy tworzyć z wikliny?

1. Koszyczki wiklinowe dla najmłodszych – wersja mało wymagająca, obejmuje wyplatanie koszyczków na bazie gotowego szkieletu dedykowane dzieciom w wieku 6-12 lat.

Koszt udziału 39 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 1- 1,5 godz.

2. Koszyczki wiklinowe dla młodzieży – wersja średnio wymagająca, obejmuje wyplatanie koszyczków na bazie gotowego dna, zadaniem uczestnika jest wyplecenie pozostałej części kosza w instruktażu. Dedykowane głównie młodzieży 13+.

Koszt udziału 59 zł/osoba, czas trwania 2-2,5 godz..

3. Kula dekoracyjna lub donica podwieszana – wariant średnio wymagający dedykowany młodzieży 13+, osobom dorosłym i seniorom. Oba elementy posiadają identyczną konstrukcję szkieletową
a wyplatanie polega na intuicyjnym przeciąganiu wikliny po obwodzie elementu. W tego typu pracach nie ma trudnych splotów.

Koszt udziału 79 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 3-3,5 godz.

4. Kosz ogrodowy z pałąkiem – wariant najbardziej wymagający i jednocześnie najbardziej efektowny, dedykowany osobom dorosłym i seniorom. Praca przy tym elemencie będzie polegała na wykonaniu kosza od podstaw (od patyczka do koszyczka). Zostaną zastosowane różne sploty na poszczególnych etapach wyplatania.
Koszt udziału 129 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 5 godzin

 

II. Co będziemy tworzyć w ramach “Kanadyjskich splotów”?

1. Wykonamy okrągły kosz z uchwytem. Do wyplatania użyjemy naturalnych taśm pochodzenia drzewnego, będą to taśmy m.in. jesionu, sosny, dębu i olchy. Kosz będzie posiadał uchwyt jesionowy oraz stabilne zakończenie obręczami, które w końcowej fazie zostaną owinięte taśmą rattanową. Sploty tego typu charakteryzują się niską wagą i dużą wytrzymałością na obciążenia. Wyróżnia je również wysoka estetyka i nietuzinkowy design.

Koszt udziału 184 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok.5 godz.

 

Kiedy? 2.08.2020 (niedziela) w ramach imprezy “Niedziela na Kamiennej” w godzinach 9:00 do 15:00

Gdzie? Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli

Oferta specjalna: Dla osób, które dokonają rejestracji grupowej w ilości co najmniej 2 osób gwarantujemy atrakcyjny rabat w wysokości 15% na uczestnika. Rabat można uzyskać poprzez kontakt z organizatorem na stronie rezerwacyjnej lub bezpośrednio poprzez messenger lub telefon (665 061 155).
Oczywiście, wszelkie wykonane przez uczestników przedmioty stają się ich własnością.

Organizatorzy ze swojej strony zapewniają wszelkie niezbędne narzędzia i materiały.

Szczegóły

Data:
2 sierpnia 2020
Czas:
09:00 - 15:00
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/703548513768236/

Miejsce

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli

O nas

Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego w Zielonej Górze
ul. Wyczółkowskiego 2
65-140 Zielona Góra
tel. +48 68 326 74 01
fax. +48 68 320 75 38
e-mail: sekretariat@lcpr.pl

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.

Zmiana rozmiaru
Zmiana kontrastu