Pałac Wiechlice

Opis

Rodzaje wytwarzanych produktów:

  • Szynka z komina – Dostępność sezonowa
  • Wina Pałacowe:
  • SOLARIS – Dostępność sezonowa
  • RONDO REGENT – Dostępność sezonowa
  • JOHANITER SOLARIS – Dostępność sezonowa

Dostępność produktów:

Pałac Wiechlice prowadzi sprzedaż swoich produktów w sposób bezpośredni w pałacowej restauracji pod adresem Wiechlice 45b 67-300 Szprotawa. Nie prowadzona jest dystrybucja hurtowa, po za obrębem obiektu. Cały proces produkcji wina od założenia plantacji winorośli po zbiór owoców, przetwórstwo surowca i butelkowanie, odbywa się w obrębie obiektu.

Opis działalności:

Kompleks Pałacowy Wiechlice to miejsce z bogatą historią.
Budowę Pałacu i części folwarku rodzina von Neumann zakończyła w 1795 roku. Rezydowały tu wojska pruskie, carskie oraz francuskie z Napoleonem na czele.W 2007 roku nowy właściciel – Zbigniew Czmuda kupił obiekt i postanowił go odbudować, wkładając weń całe serce i ogrom pracy, aby wiernie odtworzyć jego dawne piękno.

Tradycja – Szynka z komina:
Pierwsze wzmianki o wędzeniu pojawiały się już w Średniowieczu. Ówczesne dość proste wędzarnie służyły również jako spiżarnie, gdzie jednocześnie odbywało się wędzenie oraz przechowywanie żywności. W miarę upływu wieków udoskonalano konstrukcję wędzarni. Najciekawszą z nich była tzw. konstrukcja niemiecka. Jej idea zasadzała się na połączeniu domowego przewodu kominowego z wędzarnią. Takie niemieckie kominy charakteryzowały się sporą średnicą. Palenisko znajdowało się w piwnicy, a pomieszczenie wędzarnicze na piętrze i było tak duże, że umożliwiało także przechowywanie żywności. Tradycja wędzenia w kominach przyszła na ziemie Szprotawsko-Wiechlickie wraz z mieszkańcami Prus. Wielonarodowościowa ludność, zamieszkująca Szprotawę starała się kultywować tradycję regionu, z którego pochodziła. Dlatego w okolicach Szprotawy zachowało się wiele poniemieckich wędzarni, które również obecnie są używane. Szynka z komina wędzona była dwufazowo. Pierwsze wędzenie to wędzenie gorącym dymem, po wcześniejszym podsuszeniu, w temperaturze 40-60 oC. Używało się w tym celu dymu od średniego do gęstego, przy małym dostępie powietrza. W tej fazie szynka zostawała przesycona składnikami dymu. Drugie wędzenie to wędzenie zimne. Odbywało się w temperaturze 16-22 oC, przy różnej gęstości dymu, wysokiej wilgotności i szybkim przepływie powietrza. Trwało od kilku godzin do 14 dni. Naprzemienne etapy suszenia i wędzenia zimnego trwały przez okres nawet do 3 miesięcy. Dodatkowo, szynka z komina swoją wyjątkowość zawdzięczała użyciu do jej produkcji różnego rodzaju przypraw, m.in. soli morskiej, pieprzu, czosnku, estragonu, kolendry, owocu jałowca, ziela angielskiego, liścia laurowego, rozmarynu, cząbru oraz mieszanki ziół. Obecnie cały kompleks składa się z części pałacowej, w której znajduje się restauracjai luksusowe apartamenty, a także budynku Oficyny, gdzie również można wynająć pokoje gościnne. Oprócz pałacu, na terenie hotelu znajduje się sala weselna centrum Spa & Wellness, a także ogromny park i 1 hektarowa winnica.

 

Informacje

  • Nazwa : Pałac Wiechlice
  • Imię i nazwisko : Zbigniew Czmuda
  • Ulica : Wiechlice 45
  • Miejscowość : Szprotawa
  • Kod pocztowy : 67-300
  • Telefon kontaktowy : 68 376 86 10
  • Adres e-mail : recepcja@palacwiechlice.pl
  • Kategoria : agroturystyka-i-restauracje, napoje
Strona WWW Strona Facebook